Waleria, Ludwik, Paweł‚

Zasłużony dla Gminy Kościan - Grzegorz Konieczny

Podczas Spotkania Noworocznego, które odbyło się 5 stycznia 2024 r. w Starych Oborzyskach miało miejsce nadanie tytułu „Zasłużony dla Gminy Kościan". Tytuł ten nadano Panu Grzegorzowi Koniecznemu za szczególne zasługi dla rozwoju Gminy Kościan i jej mieszkańców - Uchwała NR LII/613/23 Rady Gminy Kościan z dnia 29 listopada 2023 r.

Grzegorz Konieczny urodził się w Sierakowie w powiecie międzychodzkim, ale większość swojej pracy zawodowej związał z gospodarstwem rolnym w Turwi. Pan Grzegorz Konieczny to wieloletni kierownik gorzelni w Turwi i twórca Muzeum Gorzelnictwa w tej miejscowości. Po ukończeniu Technikum Ochrony Roślin w Sierakowie przez dziesięć lat pracował jako zastępca kierownika gospodarstwa w Oporowie i dwa lata kierował tamtejszą gorzelnią. Od roku 1993 został kierownikiem gorzelni w Turwi, i tam od trzydziestu lat z powodzeniem rozwija swoje pasje gorzelnicze. Gorzelnia w Turwi, pomimo trudnych czasów, nadal działa i jako jedna z nielicznych tradycyjnych gorzelni od ponad stu lat produkuje bardzo dobry towar na bazie lokalnych płodów rolnych. To zasługa miedzy innymi ogromnej wiedzy i zaangażowania pana Grzegorza. To dzięki jego staraniom oraz przy wsparciu właścicieli turewskiej gorzelni zgromadzono w Turwi setki eksponatów z likwidowanych tego typu zakładów. Pan Grzegorz stworzył przy okazji swoiste muzeum będące efektem ciężkiej pracy, poszukiwań i prac restauratorskich, niejednokrotnie prowadzonych własnoręcznie. W skład tej bogatej kolekcji wchodzą m.in. ponad stuletnie pompy zacierowe, pompy wodne, aparaty destylacyjne, areometry, kłódki akcyzowe, aparaty Sellerona, wagi skrobiowe, beczki na spirytus, a także liczne dokumenty akcyzowe z początku XX wieku czy schemat rozbudowy gorzelni z 1938 roku. Uwagę przykuwa stojący przed gorzelnią kocioł parowy pochodzący z roku 1905 oraz maszyna parowa z 1906 roku. Ozdobą muzeum jest zestaw areometrów wyprodukowanych w Rotterdamie w 1863 roku, służących do określania gęstości zacieru. Są tam też wodowskazy, aparaty destylacyjne, stągwie, cedzidła do zacierów, alkoholomierze, liczniki spirytusu i elementy kadzi fermentacyjnych, a nawet specjalne buty palacza i gorzelnika z połowy XX wieku. Ostatnim nabytkiem jest oryginalna i ciągle działająca pompa parowa Worthington’a. W 2016 roku Grzegorz Konieczny wspólnie z pracownikami oraz sympatykami powołał Stowarzyszenie Przyjaciół Gorzelni w Turwi, którego został prezesem. Jego celami statutowymi są m.in. wspieranie funkcjonowania muzeum, pomoc w pozyskiwaniu eksponatów, wpieranie działalności kulturalnej i edukacyjnej, popularyzacja wiedzy fachowej. Działania te pozwoliły Panu Grzegorzowi przygotować przypadającą w 2018 roku uroczystość setnej rocznicy funkcjonowania gorzelni w Turwi. Między innymi na tę okoliczność, w ramach gminnego cyklu „Ocalić od zapomnienia”, powstał w 2017 roku film Krystiana Kozłowskiego o gorzelnictwie z Grzegorzem Koniecznym w roli przewodnika. Spisana została również książka autorstwa Emiliana Prałata pt. „100 lat gorzelni w Turwi” o historii tego obiektu i stworzeniu przez Grzegorza Koniecznego muzeum gorzelnictwa w wykorzystywanym w sposób tradycyjny obiekcie. Za te wszystkie dokonania Grzegorz Konieczny został nagrodzony statuetką „Za Nieprzeciętność” w roku 2015 przez „Wiadomości Kościańskie”. Otrzymał Honorową Odznakę „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” w 2017 roku. Został także laureatem w 2018 roku XIX edycji konkursu marszałkowskiego „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego”. Zdobył też w 2022 roku wyróżnienie Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej pod nazwą „Mediom przyjazny”, które otrzymują Ci, którzy w sposób kompetentny, merytoryczny i życzliwy współdziałają z mediami dla dobra społecznego.

Turew to miejsce wyjątkowe, gdzie pamięć o przeszłości jest ciągle żywa. Gorzelnia w Turwi i swoiste muzeum gorzelnictwa to świadectwo pasji i determinacji pana Grzegorza w walce o zachowanie wspaniałej karty dziejów Wielkopolski. To przykład pracy u podstaw i dziedzictwo gen. Dezyderego Chłapowskiego. Wszak Turew leży przecież na zainaugurowanym z inicjatywy Marszałka Marka Woźniaka Wielkopolskim Szlaku Pracy Organicznej! Dzieło Grzegorza Koniecznego to wspaniała promocja Gminy Kościan i wielki wkład w jej rozwój.